Adres:

Wiesława i Jan Szmyd
ul. Wojska Polskiego 6/2
76-032 MIELNO
woj. zachodniopomorskie

Telefon:

(0-94) 318-94-62
lub 0605-632-434

e-mail:

lidka24@poczta.onet.pl

O gminie



Gmina Mielno zajmuje obszar 63 km kwadratowych. Ma 5.112 stałych mieszkańców. Głównie utrzymuje się z turystyki. Blisko 10% powierzchni zajmują lasy, 33,5% stanowią użytki rolne. Gmina wolna jest od obciążającego środowisko przemysłu, leży w centrum najczystszej części Wybrzeża Bałtyckiego.
Mielno i okolice należą do najatrakcyjniejszych terenów na polskim Wybrzeżu pod względem turystycznym i środowiska przyrodniczego. Położone jest bezpośrednio w sąsiedztwie morza i jeziora Jamno. Posiada dobre połączenia komunikacyjne z resztą kraju, duże obszary leśne, atrakcyjne szlaki turystyczne oraz specyficzny mikroklimat. W Mielnie każdy może znaleźć doskonałe warunki do wypoczynku i rekreacji.
Serce Gminy Mielno stanowi miejscowość Mielno-Unieście, administracyjne i rozrywkowe centrum regionu. Mielno-Unieście, kurort o tradycjach turystycznych sięgających końca XIX wieku, położone jest na mierzei oddzielającej jezioro Jamno od Morza Bałtyckiego oraz częściowo na morenie dennej Pobrzeża Słowińskiego. Leży ok. 12 km od Koszalina, z którym ma dogodne połączenie autobusem (linia nr 1) i mikrobusem, kursującym średnio co około 15 minut.
Nazwa Mielno wywodzi się od pojęć - miela, płytkość, co ma związek z płytką, zachodnią zatoką jeziora Jamno. Natomiast nazwa Unieście, od słowiańskiego "wniście", oznaczającego połączenie jeziora Jamno z morzem.
Obszar Mielna-Unieścia stanowi nisko położoną, płaską lub falistą wysoczyznę morenową, pozostałość okresu lodowcowego, położoną na wys. od 0 do 7 m. nad poziomem morza. Od strony Morza Bałtyckiego istnieje wysoki pas wydmowy, składający się z wydmy przedniej - białej, wydmy starej - szarej oraz lasu wydmowego.
Plaża jest czysta, drobnoziarnista, a od wysokości ul. Słonecznej do Nurtu Jamneńskiego, miejscami kamienista, w Mielnie o szerokości 30 - 45 metrów. Mierzeja, na której leży Mielno-Unieście ma ponad 10 km długości i średnio 480 metrów szerokości.
Czynnych jest tutaj wiele ośrodków wypoczynkowych, niekiedy o bardzo wysokim standardzie. Zakwaterowanie zapewniają także liczne pensjonaty, kwatery prywatne, campingi, pola namiotowe. W ciągu ostatnich lat zdecydowanie rozbudowano sieć małej gastronomii, otwarto liczne restauracje, kawiarenki, smażalnie ryb, różnorodne punkty usługowe. Wczasowicze mogą korzystać z rozmaitych form rozrywki i rekreacji. Na dzieci czekają wesołe miasteczka, po jeziorze Jamno kursuje stateczek wycieczkowy. Warto dodać, że w Mielnie - Unieściu znajdują się czynne przez cały rok obiekty sanatoryjne, w których leczy się choroby układu nerwowego, ruchowego, krążenia, nieżyty górnych dróg oddechowych, tarczycy i inne.
Unieście, dawna osada rybacka położona około 15 km od Koszalina, dzisiaj jest typową miejscowością wypoczynkową. Administracyjnie rozdzielona, stanowi jednak z Mielnem kompleks dwóch połączonych miejscowości. Unieście leży bezpośrednio w sąsiedztwie morza i jeziora Jamno. Posiada dobre połączenie komunikacyjne, duże obszary leśne, atrakcyjne szlaki turystyczne oraz specyficzny mikroklimat. Czyste powietrze i najczystszy pas wybrzeża to efekt braku w tym regionie zakładów przemysłowych i portów. W okresie letnim do Unieścia dociera komunikacja miejska z Koszalina.
Oferta wczasowa, rekreacyjna i rozrywkowa Unieścia jest równie bogata co samego Mielna. Warto jednak dodać, że w Mielnie-Unieściu znajdują się obiekty proponujące przez cały rok, oprócz wypoczynku, usługi rehabilitacyjne i wczasy dla odchudzających się oraz dla zdrowych osób, dbających o zdrowie i kondycję swego organizmu.
Projekt zrealizowany przez firmę Optima